Jaká mají děti práva v kyberprostoru? Liší se nějak od těch v offline prostředí? A jsou děti a jejich práva v online prostředí dostatečně chráněna? I na tyto otázky se zaměříme 3. prosince na konferenci mediálního vzdělávání "Práva a ochrana dětí v kyberprostoru", která se letos uskuteční jako již tradičně v Centru současného umění DOX v Praze. Na praktických příkladech si ukážeme, jak pojmy jako algoritmy, králičí nory nebo personalizace přiblížit i vašim žákům a studentům a připravit je na možná rizika spojená s přítomností v online světě. Můžete se těšit na panelovou debatu i interaktivní workshopy se zajímavými hosty.
V programu se zaměříme na fungování sociálních sítí a jejich působení na děti a na jejich práva v digitálním prostředí. V úvodním programu představí práva dětí v kyberprostoru Veronika Andrtová z Dětského krizového centra. Následovat bude společný workshop s našimi lektory, během kterého se také podíváme na naši novou lekci Radikální algoritmy. Dopolední část programu uzavře panelová diskuze na téma Jak jsou v online prostředí (ne)chráněné děti?.
I v letošním roce se můžete těšit na přítomnost odborníků a hostů nejen v panelových diskuzích, ale také přímo na odpoledních workshopech. Vybrat si můžete z nabídky čtyř témat:
Právo na ochranu před násilím na sociálních sítích a Kateřina Vokrouhlíková ze Stoponline.cz
Právo na soukromí a jak funguje cílená online reklama s Jiřím Burýškem (Jirka vysvětluje věci)
Právo na svůj názor a kde je hranice mezi svobodou projevu a šířením dezinformací s novinářem Lukášem Prchalem
Právo na identitu – falešné profily na sociálních sítích a jak si dát pozor na svou bezpečnost s hostem Martinem Kožíškem
Konference je určena primárně pro vyučující a metodiky prevence ze základních a středních škol, knihovníky a další vzdělavatele. Vstup na konferenci i občerstvení po celý den je zdarma, z kapacitních důvodů je však potřeba se včas registrovat. Přihlášku můžete vyplnit na webové stránce konference, kde najdete také kompletní program a další praktické informace.
Registrovat na konferenci se můžete zde
Vstup dětí do online světa přichází stále dříve – první telefon, počítač či tablet. Již děti na prvním stupni ZŠ jsou vystaveny digitálním technologiím, a právě učitelé mohou být jejich prvními průvodci online světem. Přijďte na náš seminář "Začněte s mediálním vzděláváním už na 1. stupni ZŠ" v Praze. Představíme vám práci s audiovizuálními lekcemi a materiály, připravenými přímo pro výuku témat mediálního vzdělávání.
Seminář je určen pro všechny učitele na 1. stupni ZŠ, ať už pro úplné začátečníky nebo i pokročilejší promítače našich materiálů. Provádět vás bude naše zkušená lektorka, která má s využitím našich lekcí ve výuce mladších žáků ZŠ, vlastní pedagogickou zkušenost. Lektorka vás seznámí s vybranými materiály z naší nabídky pro 1. stupeň, které se věnují například tématům digitálního wellbeingu, závislosti na počítačových hrách a celkově pozitivním i negativním vlivům technologií na život dětí. Zároveň si v praxi vyzkoušíte několik aktivit, které můžete následně využít ve svých hodinách. Materiály byly vybrány tak, aby obsahovaly lekce napříč věkovými skupinami žáků od 6 do 11 let.
Těšíme se na vás!
Doplňující informace
Registrace je závazná. V případě, že se po přihlášení nebudete moci dostavit, budete vyzváni k zajištění náhradníka.
Účast na semináři je ZDARMA.
Osvědčení
Seminář je akreditován MŠMT. Po absolvování semináře si účastníci mohou zažádat o osvědčení skrze zpětnovazební dotazník.
Program semináře:
9:00 – 9:35: Úvod a seznámení účastníků semináře
9:35 – 9:45: Představení webu JSNS.cz, ukázka práce s webem
9:45 – 10:45: Ukázka AV lekce do hodiny
10:45 – 11:00: Přestávka
11:00 – 12:00: Ukázka AV lekce do hodiny
12:00 – 13:00: Oběd
13:00 – 14:30: Představení výukové hry
14:30 – 14:45: Přestávka
14:45 – 15:45: Debata s odborným hostem
15:45 – 16:00: Reflexe a ukončení semináře
Občerstvení
Během semináře bude pro účastníky připraveno občerstvení a oběd (vegetariánský). Pokud máte jakékoli dietní omezení (alergie, intolerance apod.), prosíme, informujte nás předem prostřednictvím níže uvedené kontaktní emailové adresy.
Lektoři
Daniela Čechová, lektorka JSNS, ZŠ Strossmayerovo nám., Praha
Michael Jelínek, lektor JSNS, ZŠ Eden, Praha
Host
Martin Kožíšek - expert v oblasti kyberbezpečnosti, (CZ.NIC)
Kontakt
Sára Bezvodová - koordinátorka projektů mediálního vzdělávání JSNS, sara.bezvodova@jsns.cz
Na semináři vám podrobně představíme náš nově vzniklý balíček materiálů k umělé inteligenci (AI). Seznámíte se s fungováním AI a s jejím praktickým využitím ve výuce i mimo ni. Vše si ukážeme na konkrétních aktivitách do hodin. Zhodnotíme možnosti a limity aktuálně nejvyužívanějších AI chatbotů, abychom lépe porozuměli práci s nimi. Seminář je ideální pro ty z vás, kteří chtějí oživit svou kreativitu a seznámit se s potenciálem moderních technologií v tvorbě obsahu do výuky.
Doplňující informace
Registrace je závazná. V případě, že se po přihlášení nebudete moci dostavit, budete vyzváni k zajištění náhradníka.
Účast na semináři je ZDARMA.
Těšíme se na vás!
Osvědčení
Seminář je akreditován MŠMT. Po absolvování semináře získají účastníci osvědčení.
Občerstvení
Během semináře bude pro účastníky připraveno občerstvení a oběd.
Program semináře
Bude upřesněn
Lektorky
Petra Nagyová, Gymnázium Pierra de Coubertina a Kateřina Kubešová, Expediční střední ScioŠkola
Host
Tomáš Titěra, pedagog, lektor vzdělávacího programu AI dětem
Kontakt
Zdeněk Čapek, koordinátor projektů mediálního vzdělávání, zdenek.capek@jsns.cz
Více informací naleznete zde