Jak poznat efektivní program primární prevence

Tiskoviny

Jak poznat efektivní program primární prevence

4. dubna 2025

Martin Kožíšek

Národní pedagogický institut ve spolupráci s odborníky přichází s novým check- listem, který je jednoduchým nástrojem pro lepší orientaci v široké nabídce preventivních programů. Je také usnadněním pro všechny, kteří plánují své preventivní a vzdělávací aktivity pro školy, instituce a organizace. Nabízí jasný soubor otázek, který hlavně školám může napomoci vyhodnotit efektivitu preventivních programů. Více informací naleznete zde.

Může vás zajímat
  • Příručka ke Dni bezpečnějšího internetu 2025

    Každý rok se druhé únorové úterý slaví Den bezpečnějšího internetu, který letos připadá na 11. února. K jeho oslavám se můžete připojit v rámci výzvy „Společně pro lepší internet“ a využít k tomu nově vydanou příručku. Ta nabízí širokou škálu tipů a aktivit přizpůsobených různým věkovým skupinám – od nejmenších dětí v mateřských školách až po seniory. Je určena jak organizacím, tak jednotlivcům. Koordinaci Dne bezpečnějšího internetu v České republice zajišťuje národní Safer Internet Centrum.

    V oblasti online bezpečnosti vzniká v České republice mnoho preventivních programů a vzdělávacích materiálů, včetně audiovizuálních. Přehledně zpracovaný výběr tipů a aktivit, které mohou přispět k bezpečnějšímu internetu, najdete právě v nové příručce. Ta obsahuje například:

    - doporučení, jak s dětmi diskutovat o kybernetické bezpečnosti, například pomocí knihy On-line ZOO, 
    - návrhy aktivit pro žáky 2. stupně ZŠ a studenty středních škol, včetně našich Online kurzů mediálního vzdělávání,  
    - užitečné tipy pro rodiče,  
    - rozcestník s dalšími inspirativními zdroji a plakáty
     

    Den bezpečnějšího internetu není určen jen organizacím zabývajícím se bezpečností, prevencí, vzděláváním a intervencí v online prostředí. Zapojit se může kdokoli – děti, studenti, rodiče, široká veřejnost i státní a vzdělávací instituce.

  • Užívání internetu, sociálních sítí a digitálních her u adolescentů: Teoretická východiska, diagnostika a strategie intervence

    Nová monografie od Katedra psychologie FF Univerzity Palackého je naším dalším tipem ke čtení.
    Publikace „Užívání internetu sociálních sítí a digitálních her u adolescentů: teoretická východiska, diagnostika a strategie intervence" přináší ucelené informace o aktuálním tématu, a to v takové podobě, která v našem prostředí dlouhou dobu chyběla.
     
    Užívání internetu nabízí řadu výhod a benefitů, jakými jsou například online komunikace,  nakupování, okamžitý přístup k informacím, různým platformám a aplikacím. Internet rovněž  poskytuje zábavu a odpočinek a zprostředkovává možnost navázat nové vztahy či propojit se  s různými zájmovými komunitami. Je tak nedílnou součástí našeho života a jeho oblíbenost  a možnosti využití stále rostou.
    Rozvoj internetu s sebou nese jak mnoho pozitiv, která můžeme denně čerpat, tak současně  také narůstají důkazy týkající se jeho nezdravého užívání, a tedy jeho škodlivého a závislost ního potenciálu pro některé jedince. Užívání internetu s sebou přináší rizika, která mohou  být díky rozvoji rafinovanější, a tím i škodlivější, a to zejména pro jedince, kteří jsou vůči této  oblasti zranitelní. Termín závislost na internetu vstoupil do medicínského slovníku v polovině 90. let 20. století a od této doby roste počet vědeckých prací zabývajících se nadměrným a závislostním užíváním internetu jako takového i jeho dílčích oblastí (Kuss & Pontes, 2019). Některé výsledky ze zahraničních výzkumných studií naznačují relativně nízkou míru prevalence závislosti na internetu, tudíž někteří odborníci stále pochybují o platnosti a užitečnosti konceptu závislosti na internetu jako klinického fenoménu. Zároveň je třeba uvést, že jiné důkazy naopak naznačují, že je potřebný další výzkum, který by umožnil lepší pochopení této složité problematiky a vyřešil řadu nesrovnalostí uvedených v literatuře. Tato monografie si klade za cíl na základě nejnovějších poznatků poskytnout teoretické ukotvení, definovat základní pojmy, informovat o hlavních charakteristikách jednotlivých fenoménů a představit  psychodiagnostické metody pro screeningové zhodnocení této problematiky.

     

  • Příručka "Nařízení o digitálních službách (DSA)"

    Tápete ohledně nového nařízení DSA? V Přiložených příručkách se dozvíte více informací.

    Nařízení o digitálních službách komplexně upravuje sektor digitálních služeb v rámci EU a jeho cílem je zajistit správné fungování jednotného trhu, udržovat bezpečné online prostředí a chránit základní práva uživatelů. DSA stanovuje pravidla a povinnosti pro digitální služby, které fungují jako zprostředkovatelé, tedy propojují uživatele se zbožím, službami a obsahem. Jedná se o celé spektrum digitálních služeb, od služeb poskytujících síťovou infrastrukturu, přes webhosting až po online platformy, jako jsou sociální sítě nebo internetová tržiště. Konkrétní pravidla pro jednotlivé subjekty jsou koncipována asymetricky. Služby s větším společenským a ekonomickým dopadem tedy musejí splňovat přísnější podmínky.

     

    Více informací o DSA se také dozvíte na stránkách MPO