Midjourney: návod od Seznam zprávy

Může vás zajímat
  • Příručka "Nařízení o digitálních službách (DSA)"

    Tápete ohledně nového nařízení DSA? V Přiložených příručkách se dozvíte více informací.

    Nařízení o digitálních službách komplexně upravuje sektor digitálních služeb v rámci EU a jeho cílem je zajistit správné fungování jednotného trhu, udržovat bezpečné online prostředí a chránit základní práva uživatelů. DSA stanovuje pravidla a povinnosti pro digitální služby, které fungují jako zprostředkovatelé, tedy propojují uživatele se zbožím, službami a obsahem. Jedná se o celé spektrum digitálních služeb, od služeb poskytujících síťovou infrastrukturu, přes webhosting až po online platformy, jako jsou sociální sítě nebo internetová tržiště. Konkrétní pravidla pro jednotlivé subjekty jsou koncipována asymetricky. Služby s větším společenským a ekonomickým dopadem tedy musejí splňovat přísnější podmínky.

    Více informací o DSA se také dozvíte na stránkách MPO

  • Interaktivní videokurz #GeneraceAI

    V éře velmi rychlého technologického pokroku přichází influencer Svatopluk Barek s inovativním vzdělávacím projektem #GeneraceAI, který má ambici změnit způsob, jakým mladí lidé vnímají a chápou oblast umělé inteligence. Spojil se s předními českými AI odborníky, jako je Tomáš Mikolov nebo Michal Pěchouček a za finanční podpory České spořitelny vytvořili interaktivní videokurz, který má za cíl změnit pohled mladé generace na technologie umělé inteligence a přiblížit jejich dopad na naši společnost. “Umělá inteligence není jen o generování textů a obrázků, ale tyto technologie postupně vstupují do každé oblasti našeho života a největší dopad budou mít na naši mladou generaci. Kurz si proto neklade za cíl podrobně vysvětlovat jejich fungování, ale spíš zasazuje AI technologie do širšího kontextu světa a ukazovat jejich příležitost a hrozby,” popisuje šestadvacetiletý zakladatel projektu Svatopluk Barek, který má na sociální síti TikTok přes 400 000 sledujících.


    Projekt GeneraceAI, jehož generálním partnerem je Česká spořitelna, má formu 5 dílného interaktivního videokurzu a na jeho vzniku se podíleli i přední čeští odborníci na AI, například Tomáš Mikolov, Michal Pěchouček, Jan Romportl, ale také zakladatelka projektu AI dětem –Eva Nečasová. Kurz přibližuje oblast umělé inteligence a její dopady na společnost teenagerům způsobem jim blízkým. Nejen účastí několika dalších influencerů, mezi kterými jsou například Natálie “Natyla” Tolarová nebo Lukáš “Lukefry” Fritscher, ale také zpracováním samotných videí, interaktivními prvky a aktivitami, kterými je celý kurz protkán. „Chceme tímto projektem podat pomocnou ruku učitelům a pomoct jim téma AI přinést i do svých tříd,” vysvětluje vzdělávací mikroinfluencer David Kudrna, který v projektu přijal roli digitálního leadera pro školy a přinesl do něj své zkušenosti ze vzdělávacích projektů národního dosahu.


    Videokurz je primárně vytvořen pro žáky 8. a 9. tříd základních škol, ale na webových stránkách si ho může zdarma pustit kdokoliv.  Kurz se skládá z pěti kapitol. Od úvodu do světa umělé inteligence, přes vysvětlení základních AI principů, jako je strojové učení, až po naši budoucnost s umělou inteligencí. Každá kapitola je navržena tak, aby trvala maximálně 45 minut, tedy jednu vyučovací hodinu. Důraz je kladen i na reflexi, tedy utvrzení získaných informací.

  • Leták AI desatero

    Umělá inteligence se v posledních letech stává převratným heslem i trendem. Přináší tímto zásadní proměny do našich profesních i osobních životů. S příchodem či rozšířením každé novinky - nové AI technologie, je proto potřebné myslet i na její kvalitní zapojení/využití v každodenním životě.  Umělá inteligence přináší nejen kreativitu, inovace, nové myšlenky, algoritmy postupů i procesů, ale i výzvy, otázky či rizika. Proto už od počátku používání AI hraje bezpečnost i vzdělávání  tak zásadní roli.

    Mnoho lidí může mít s AI nástroji například spojené i naprosto pochopitelné obavy či předsudky, protože každou změnu nebo něco neznámého, může nejprve zcela přirozeně doprovázet strach i obavy. Tyto obavy nás někdy mohou účelně ochránit, ale často také spíše zbytečně odradit od použití této nové technologie či nástroje, který nám přitom může pomoci zjednodušit, zlepšit či jinak pozitivně obohatit náš život.

    Aby bylo možné ještě více upozornit na pozitiva i nutnost vyváženého použití AI širší veřejnost -  MV, CZ.NIC a prg. ai k příležitosti Dne bezpečnějšího internetu 2024 vydali informační leták - AI desatero.

    Tento materiál (letáček) je  tedy zaměřen na každodenní  využití a AI uživatele, kterým může takto pomoci s nahlédnutím do tajů kuchyně umělé inteligence. Je to vlastně taková menší "AI ochutnávka." V desateru naleznete souhrn hlavních pozitiv i rizika AI. Cílem desatera je vyzdvihnout možnosti použití AI nástrojů jako "dobrého sluhy", který nám může pomoci nejen s objevením, vytvořením či vyhledáním  něčeho nového - příkazu (promtu), zadání, postupu, obrázku, tabulky, videa či již zmíněného receptů a podobně, ale současně nás také nabádá i k tomu, že je potřebné nezapomenout, že v nepovolaných rukou se i jakákoliv skvělá AI technologie může stát "zlým pánem" či nástrojem zneužitelným k páchání trestné činnosti.

    Věříme, že toto desatero Vám pomůže pomyslně otevřít dveře do světa rozmanitého využití umělé inteligence