Děti jsou v roli uživatelů internetu, sociálních sítí vždy o krok dále než my dospělí. Zároveň často tvrdí, že o on-line seznamování a bezpečnosti mají dostatečné informace. Ale jaká je realita? Jaká rizika vnímají děti a jaké zkušenosti máme na Lince bezpečí? Např. častá reakce je „s cizím člověkem bych si jen tak nepsal(a)“, ale komunikaci v rámci on-line her, aplikací vnímají bezpečnou „píši si s kamarádem - dítětem, které hraje stejnou hru“. Je však na druhé straně opravdu ten, koho si představují? Také by „nikdy cizímu člověku neposlaly své fotografie“. Ale v rámci sociálních sítí sdílí a ukládají své fotografie bez ohledu na to, kdo je může vidět. Jaké jsou techniky tzv. predátorů pro získání pozornosti dítěte? Jak s dětmi v této oblasti pracujeme při setkávání se na školách a přímo na Lince bezpečí? Poslechněte si naše doporučení a zkušenosti. Jak se bezpečně přes on-line s někým spojit? Přínosný poslech.
Dnes Vás zveme do světa her na počítači a mobilu. Ujasníme si, kdy je hraní dětí a dospívajících naprosto v pořádku a působí na rozvoj osobnosti a kdy může být značně problematické z hlediska hazardu a závislosti. Dotkneme se i rizika infikování telefonu, počítače virem a co s tím. Jsou hry zdarma opravdu vždy zdarma? Víte, co jsou skiny, loot box, nebo nolifer? Ne? Je čas si sednout a třeba společně s dětmi si poslechnout tento díl.
S nevinnou SMS zprávou s lechtivým podtextem se nejspíš setkal každý z nás. Díky rozvoji technologií, jednoduchému posílání a sdílení fotografií je již jen krok k vydírání, kyberšikaně. Seznamte se, co je sexting. V čem je dětský sexting nebezpečný? A jak postupovat, když už není zábavou, ale velkým problémem?
Každý rodič, prarodič, nebo pedagog se jistě ocitl v situaci, kdy se cítil na pokraji sil a nevěděl co dál. Je to zcela normální. Správné je vyhledat pomoc, oporu. A právě vedle krizové linky pro děti, tedy Linky bezpečí, pro tyto případy provozujeme Rodičovskou linku. Co služba nabízí, pro koho je určena, kde lze s námi komunikovat? Odpovědi naleznete v tomto podcastu.
Proč rodiči nastavená pravidla týkající se telefonu tak často nefungují, nebo třeba jen krátkodobě? Jak může nadměrné užívání mobilního telefonu ovlivnit vývoj dítěte? Kdy je načase požádat o psychologickou pomoc? V tomto podcastu odpovíme na další otázky této problematiky.
Téma, které ve společnosti stále rezonuje. Zároveň je třeba si přiznat, že nelze očekávat zásadní ústup a vyřešení jednou provždy. Naopak. I proto je zde Linka bezpečí. Podívejme se na kyberšikanu právě z jejího pohledu. Dotkneme se tipů jak postupovat, zda je možná prevence. Kde je hranice vnímání, co není a již šikana je. Jaký je rozdíl v dopadu na oběť u šikany fyzické a právě v kyberprostoru.
Téma sebepoškozování vzrostlo na Lince bezpečí za posledních pět let o více než 700 %. Na všech službách Linky bezpečí (telefonu, chatu, e-mailu) se v posledních letech objevuje toto téma čím dál častěji. V roce 2017 bylo takových kontaktů 537, zatímco v roce 2022 už 4079. Akutní potřeba „si ublížit“ trvá 20 - 30 minut. Jak s tímto tématem pracujeme v rámci naší e-mailové poradny? Pootevřeme také dveře, co pro naše konzultanty znamená práce v e-mailové krizové komunikaci, a v čem se liší oproti telefonické krizové intervenci?
Vydáváme na cestu po temných stránkách kyberšikany. Se specializovaným hostem prozkoumáme realistickou výukovou videohru Digistories: Nela, která ukazuje, jak se cítí oběť kyberšikany a jak se bránit. Budeme také diskutovat o tom, jak hru využít a komu je určena. Připojte se k nám na tomto důležitém a zároveň zajímavém putování online světem.
V úvodu se dozvíte, jaký je rozdíl v náplni činnosti Linky bezpečí a linky STOPonline.cz. Jakou roli hrají v šíření nevhodného obsahu, nebo zasahování do soukromí v on-line prostoru, rodiče, prarodiče, školy? Co není vhodné v rámci sdílení fotografií dětí? Dále se zastavíme u nebezpečných internetových výzev a dezinformačních informací. Závěr budeme věnovat svým profilům na sítích a jak právě minimalizovali zmíněná rizika.
Kyberšikana je šikanování osoby pomocí informačních technologií. Jaký je postup při řešení kyberšikany a kam se obrátit? Jakou roli v kyberšikaně hraje právě oběť, iniciátor a svědek? Poslechněte si v rozhovoru s Martinem Kožíškem.