Finanční gramotnost lze rozvíjet spolu s tou mediální

JSNS.CZ

Finanční gramotnost lze rozvíjet spolu s tou mediální

14. prosince 2023

Martin Kožíšek

Pojmy jako půjčka, úvěr, daně, debetní a kreditní karta nebo osobní rozpočet. Pro dospělého běžně užívané pojmy. Pro žáky či studenty často velká neznámá, ve které jim mnohdy nepomohou se zorientovat ani jejich učitelé.

Podle průzkumu České školní inspekce z roku 2022 sami vyučující mnohdy říkají, že nejsou na téma finanční gramotnosti dostatečně proškoleni nebo že jim na výuku chybí více času a lepší metodická podpora.

“Podle stejného průzkumu pak přibližně dvě třetiny škol přitom o zkvalitnění finančního vzdělávání uvažují, a to nejčastěji rozšířením spolupráce s externími subjekty či zvýšením kvalifikovanosti pedagogů,” říká Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jednoho světa na školách (JSNS) společnosti Člověk v tísni.

Nové a atraktivní výukové materiály

“Nejen závěry z průzkumu České školní inspekce, ale také pravidelný kontakt s vyučujícími na našich vzdělávacích akcích nám potvrdil, že jednoduché a dobře zpracované materiály na téma finanční gramotnosti na českých školách chybí. Stejně jako v jiných tématech bychom tak chtěli být vyučujícím oporou. Aby se posilování finanční gramotnosti žáků zabývali přímo pedagogové ve vlastní výuce, a nemuseli se obracet na externí subjekty, rozhodli jsme se naši nabídku lekcí, které jsou všem školám po České republice dostupné zdarma, rozšířit také o téma finanční gramotnost,” doplňuje Strachota. Portál JSNS.CZ, kde nyní najdou vyučující přes 380 snímků na různá témata, se tak rozrostl o balíček několika lekcí vhodných pro druhý stupeň základních škol i pro střední školy. Lekce jsou postaveny na oblíbeném seriálu České televize Bankovkovi. “Vyučujícím nabízíme prakticky využitelné materiály stejně jako školení, jak s nimi pracovat,” dodává Karel Strachota.

Všechny lekce k finanční gramotnosti proto doplňují připravené materiály a pracovní listy do hodin, které vyučujícím usnadní přípravy na výuku. Ne jinak je tomu už u existujících snímků na portále JSNS.CZ, které se jak příběhem, tak zpracovanými aktivitami věnují problematice finančního zdraví. Všechny lekce určené k rozvoji finanční gramotnosti využijí ve svých hodinách například ti učitelé, kteří se tématu musí či chtějí věnovat, ale nejsou si zcela jisti tím, jak na to. Program JSNS jim nabízí balíček krátkých lekcí, které jsou připraveny k okamžitému využití.

Čelit neověřeným informacím

Mezi novými lekcemi najdou vyučující vybrané díly seriálu Bankovkovi věnující se otázce osobního rozpočtu, tématu půjček a úvěrů, bankovních účtů a karet, rozdílu mezi podnikáním a zaměstnaneckým poměrem nebo také nekalým obchodním praktikám. “S těmi se dnes setkáváme také v online světě, téma finanční gramotnosti se nám tedy hodně prolíná i s gramotností mediální, které se v JSNS věnujeme systematicky již od roku 2007,” říká Karel Strachota.

A jeho slova o nutnosti propojovat tato dvě témata dokládá také zmíněná zpráva ČŠI. Z ní vyplývá, že mezi hlavními zdroji informací o penězích a financích jsou pro žáky různých oborů vzdělání nejčastěji rodina, následně pak internet a sociální sítě. Prostředí internetu a sociálních sítí v sobě skrývá řadu rizik spojených s neověřenými či dokonce zavádějícími informacemi, které mladí lidé s nižší úrovní mediální gramotnosti nemusí také vždy odhalit. Chcete, aby se finanční gramotnost (ale i ta mediální) rozvíjela i na škole, kterou navštěvují vaše děti? Doporučte lekce z portálu JSNS.CZ jejich vyučujícím.

Může vás zajímat
  • Přehledný průvodce mediálním vzděláváním pro rodiče

    Stále více rodičů si klade otázku, jak být svým dětem průvodcem i v mediálním a digitálním světě. Jak jim pomoci využít jeho výhody a zároveň je připravit na nebezpečí, jako jsou falešné profily, podvody nebo kyberšikana? Jak děti podpořit, aby dokázaly odolat závislostem, orientovat se v záplavě informací a kriticky hodnotit mediální sdělení?

    Děti a dospívající tráví v digitálním světě stále více času a je tedy dobré se o tématu bavit i doma. JSNS vybral z jeho nabídky 33 filmů a dalších materiálů z oblasti mediálního vzdělávání, které jsou díky souhlasu tvůrců veřejné. Pokud máte ve svém okolí rodiče, které téma mediálního vzdělávání zajímá, budeme rádi, když se jim o jejich výběru zmíníte.

    Materiály jsou přehledně rozděleny do tří kategorií podle věku. Najdete mezi nimi i praktické tipy, jak na úspěšnou projekci a následnou reflexi emocí, které snímek vyvolá. Pro dospělé, které téma mediálního vzdělávání zajímá, jsme připravili výběr konkrétních publikací a výsledků průzkumů nebo záznamy streamovaných debat s odborníky.

  • Digistories: Alex - Výuková videohra k tématu zdravých návyků v digitálním prostředí

    DigiStories: Alex je výuková videohra, která otevírá téma zdravých návyků v online prostředí. Hra formou interaktivní konverzace na sociální síti DigiStories zobrazuje příznaky a následky problematického chování souvisejícího s nadměrným užíváním digitálních technologií, v tomto případě v podobě hraní online hry.  

    Výuková hra DigiStories: Alex je vhodná pro kolektivní výuku ve třídě a umožňuje žákům pochopit problematiku prostřednictvím vlastního prožitku.


    Základní informace o výukové videohře DigiStories: Alex

    Alex a Lea jsou nejlepší kamarádi. Chodí spolu do třídy, ale rádi se věnují společným koníčkům i mimo školu. Často si píší na smyšlené sociální sítí DigiStories a společně také hrají fiktivní online hru. Lea však postupně ztrácí kontrolu nad tím, kolik času hraním hry tráví, začíná zanedbávat své povinnosti i vztahy s blízkými. Jak se k tomu všemu postaví Alex? To je už na samotných hráčích hry.

    Více informací naleznete zde

  • Semináře, webináře a kurzy pro vyučující JSNS - registrace spuštěna

    JSNS pro Vás pravidelně připravuje semináře, webináře, kurzy a workshopy zaměřené na různá témata. Všechny jsou zdarma a není-li uvedeno jinak, akreditované MŠMT. Nově je spuštěné přihlašování na celoroční kurzy mediální výchovy, a to hned ve třech úrovních (pro vyučující nižších ročníků ZŠ, vyšších ZŠ a středoškolské pedagogy), Více informací naleznete zde.

    Chcete se naučit nebo si připomenout, jak nejlépe používat audiovizuální materiály ve výuce? Sledujte naši nabídku a přihlaste se.