Safer Internet Centrum ČR pokračuje v úspěšné spolupráci

Říjen

Safer Internet Centrum ČR pokračuje v úspěšné spolupráci

Sdružení CZ.NIC, společnost Člověk v tísni, Linka bezpečí a Dětské krizové centrum se shodly na pokračování úspěšné spolupráce při provozování českého Safer Internet Centra (SIC). Jeho cílem je zvyšovat bezpečnost dětí v prostředí internetu. Konsorcium čtyř organizací v uplynulém období uspořádalo stovky seminářů pro školy a odbavilo přes 200 tisíc hovorů na linkách pomoci. V následujících dvou letech se zaměří například na podporu dětí ze znevýhodněných prostředí, mapování chování dětí v online světě nebo podporu a aplikování zákona o digitálních službách (DSA).

Tiskovou zprávu naleznete zde

Infografika chystaných aktivit

Může vás zajímat
  • Tisková zpráva: Linka bezpečí odbavila za 30 let své existence na 10 milionů kontaktů.

    Linka bezpečí letos slaví 30 let pomoci dětem a mladistvým v krizových situacích. Vznikla v roce 1994 jako druhá linka svého druhu v Evropě. Od té doby přijala a odbavila již více než 10 milionů kontaktů – telefonických, ale i písemných či online. Vytížena je neustále bez ohledu na společenské události či konkrétní časové období. V posledních letech jsou nejpočetněji zastoupena témata spojená s psychickými obtížemi. V souvislosti s pandemií covidu-19 však přibyla i problematika strachu z nemoci či hospitalizace nebo obavy o blízké. Po začátku války na Ukrajině se přidal také strach z ozbrojeného konfliktu.

    Tiskovou zprávu Linky bezpečí naleznete zde

  • Semináře k mediálnímu vzdělávání a bezpečnosti dětí v online prostoru

    S novým školním rokem otevřel Jeden svět na školách (JSNS) řadu seminářů, webinářů i celoročních kurzů, během kterých mohou pedagogové všech stupňů vzdělávání získat tipy, jak zařadit mediální vzdělávání do svých hodin. Stejně tak se na vzdělávacích akcích vyučující dozvědí nejnovější informace z mediálního světa, a to od odborných hostů a novinářů.


    Kurzy mediálního vzdělávání
    Už nyní se mohou nejen pedagogové, ale také metodici prevence nebo knihovníci hlásit do celoročních kurzů mediálního vzdělávání. Bezplatný akreditovaný kurz pro učitele 2. stupně základních škol se uskuteční od října 2024 do dubna 2025 v celkovém rozsahu 40 hodin. Bude se skládat z celkem šesti celodenních setkání v Praze a jednoho webináře. Kurz povede dvojice lektorů, kteří mají zároveň bohatou zkušenost s výukou mediálního vzdělávání. Tematicky jsou setkání zaměřená na fungování médií, zpravodajství, práci novinářů, dezinformace, nástroje umělé inteligence, bezpečný pohyb na internetu či sociální sítě a algoritmy.  
    Od nového školního roku se mohou také učitelé již posedmé těšit na bezplatný akreditovanýkurz mediálního vzdělávání pro vyučující středních škol. Tematicky setkání vychází zmetodické koncepce 5 klíčových otázek, se kterými účastníky během kurzu seznámí lektor a expert na dezinformace Jaroslav Valůch z organizace Transitions. Postupně se účastníci seznámí s tématy jako zpravodajství, dezinformace, sociální sítě a jejich algoritmy či nástroje umělé inteligence.


    Online hrozby, algoritmy, AI
    Jeden svět na školách vypsal také jednodenní semináře. Jako první se můžete zúčastnit semináře Mediálním vzděláváním proti dezinformacímv Ostravě, který se koná 19. září. Jeho hostem bude novinář Jan Žabka ze serveru Okraj. Společně s lektory představí materiály, aktivity a tipy do výuky, které pomohou ve třídě otevřít problematiku dezinformací, konspirací a mediálních manipulací.


    Online hrozbám se bude věnovat seminář 16. říjnav Brně. Jeho součástí bude i debata s odborníkem na kyberbezpečnost z projektu E-bezpečí.


    31. října se můžete přihlásit na seminář s názvem Jak ovlivňují algoritmy vaši třídu. Koná se v Praze. Během setkání představí organizátoři audiovizuální lekci zaměřenou právě na to, jak algoritmy ovlivňují obsah, který děti na sociálních sítích sledují, a jak tento obsah formuje jejich názory, chování a psychické zdraví. Proběhne také diskuze o způsobech, jak děti vzdělávat v kritickém přístupu k sociálním médiím nebo jak je podpořit v tom, aby neskončili v tzv. králičích norách. Hlubší vhled do celé problematiky pak nabídne i odborník na problematiku algoritmů Josef Holý.


    V listopadu se můžete zúčastnit semináře s názvem S AI do hodin: Od teorie k praxi. Koná se 13. listopadu v Českých Budějovicích. Na semináři získáte přehled o nově vzniklém materiálu JSNS s tipy, jak zařadit umělou inteligenci do výuky. Hostem bude Tomáš Titěra, pedagog, lektor JSNS a lektor vzdělávacího programu AI dětem.


    Nemůžete se žádného z kurzů či seminářů zúčastnit fyzicky? Tak využijte nabídky JSNS k účasti na webináři DigiStories: Alex – Digitální závislosti a zdravé návyky v online světě. Koná se 8. října odpoledne přes aplikaci Zoom. Webinář je vhodný pro vzdělavatele žáků všech věkových kategorií. Účast na webináři, jako na všech seminářích JSNS je zdarma, registrace je však nutná.

  • Tisková zpráva DKC - S návratem do školních lavic hrozí dětem nejen (kyber)šikana

    Dětské krizové centrum s počátkem nového školního roku upozorňuje na rizika, která dětem hrozí s návratem do školních lavic. Dva měsíce bez školních povinností a pevného režimu definitivně nahrazuje školní docházka, řád a pevný režim. Mění se i způsob trávení volného času dětí.

    Více informací naleznete v tiskové zprávě